Svatojakubská cesta – Všerubská trasa

← Zpět na přehled

Trasu jsme rozdělili do bodů, které umožňují nezávislou dopravu vždy po jednom dnu. Vždy v blízkosti bodu je možnost přepravy veřejnou dopravou. Udržitelnost pro nás není jen moderní slovo, chceme ale snižovat uhlíkovou stopu, která  se osobními vozy zvyšuje.

Náročnost a délku trasy si můžete si ověřit v náhledu mapy v denních etapách.

Popis trasy

I tato trasa patří do evropské sítě svatojakubských cest, měří úctyhodných 206 kilometrů. Troufnete si na ni? Pokud ano, odměněni budete výhledy z hřebenů a kopců Brd nebo Podšumaví, zážitky z prohlídek řady kostelů, které nesou jméno svatého Jakuba, střídáním krajiny, kterou šla historie světská i duchovní. Tak si vezměte pořádně dlouhou dovolenou, obujte dobré boty a vyražte do hlavního města, kde trasa začíná!

Prvního „Jakuba“ si prohlédnete na Starém Městě, jde o kostel svatého Jakuba Většího. Dalšího uvidíte na Zbraslavi, odkud si vyšlápnete na hřebeny Brd. Nad Mníškem pod Brdy se vypíná unikátní barokní areál Skalka, kam s procesím chodíval i Kája Mařík ze známé knihy F. X. Háje (pod tímto pseudonymem se ovšem skrývala Marie Wagnerová). Na opravu 14 kapliček na poutním místě hojně přispěli místní ve sbírce. Celý areál, tj. kostelík, klášter, poustevnu i kapličky, zbudovali na Skalce na sklonku 17. století a na jeho podobě se podílel i Kryštof Dientzenhofer. V létě je místo příjemné na odpočinek, v sezóně je možné si tam opéct buřty a bývá otevřený také bufet.

Přes Dobříš pak zamíříte k Příbrami – a i tam mají své poutní místo nad městem – dechberoucí areál Svatou Horu. A zatímco Skalka v Mníšku připomíná spíš park a odpočinkové místo v zeleni, Svatá Hora vás uchvátí svou sevřeností a klidem. Z poutního místa můžete sejít unikátními zastřešenými schody (je jich celkem 365 a pravidelně na nich pořádají závod hasiči) do Příbrami, pokračovat dál údolím Litavky, přes Vysokou u Příbramě na jeden z brdských vrcholů Třemšín, minout dva kostely svatého Jakuba – v Kasejovicích a Nepomuku – a přes Klatovy se dostat až na hranici s Německem do tzv. Všerubského sedla. Ve Kdyni si můžete připomenout historii regionu, který býval centrem textilního průmyslu a osídlen byl také německým i židovským obyvatelstvem.

O trasu se stará spolek Ultreia, další informace najdete zde.

Zážitky a fotky z putování s námi můžete sdílet v naší FB skupině Putování za kořeny.