Projekty

Stezka sv. Ludmily

Stezka propojí místo rodiště s místem smrti sv. Ludmily

První česká světice, přemyslovská kněžna, manželka, matka, babička, vychovatelka a pečovatelka. Silná inspirativní žena, která přijetím křesťanství určila nový směr raně středověkého státu. Taková byla Ludmila, jejíž život a odkaz i dnes, víc než 1100 let si po její smrti chceme připomínat.


Proto vzniká poutní Stezka sv. Ludmily, která zájemce provede po místech, kde Ludmila žila, kde působila, kde ji zastihla smrt z rukou vrahů najatých snachou Drahomírou. Trasa povede z Mělníka na Tetín, a to třeba přes Budeč, Levý Hradec, Pražský hrad či obec Svatý Jan pod Skalou. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Stezka bude dlouhá 126 km a povede po již existujících trasách Klubu českých turistů. Otevřít by se měla v roce 2025, v roce 1100. výročí od přenesení ostatků sv. Ludmily z Tetína na Pražský hrad.

Předlohou a inspirací této stezky bude již proběhla osobní pouť z Mělníka na Tetín - svataludmila.cz. Tentokrát se pokusíme ale stezku zaznačit do krajiny a skrze ni propojit místní obyvatele a obce na její trase se nacházející, aby při svém putování poutník cítil, že je všude vítán a v případě potřeby se bude mít na koho obrátit.

Na stezce budeme spolupracovat také s římskokatolickou farnosti u baziliky sv. Ludmily na Vinohradech a také s Městskou částí Praha 2, jejíž hra Putování po stopách kněžny Ludmily se tak stane součástí něčeho většího. Více informací o hře naleznete na putovani.praha2.cz.

Víte o nějakém zajímavém místě mezi Tetínem a Mělníkem, které bychom měli do stezky zahrnout nebo už teď k tomuto projektu máte připomínku? Napište nám na info@svataludmila.cz.

Projektový záměr ZDE →

Partneři projektu

Projekt je realizován díky laskavé podpoře Středočeského kraje.