Trasu jsme rozdělili do bodů, které umožňují nezávislou dopravu vždy po jednom dnu. Vždy v blízkosti bodu je možnost přepravy veřejnou dopravou. Udržitelnost pro nás není jen moderní slovo, chceme ale snižovat uhlíkovou stopu, která se osobními vozy zvyšuje.
Náročnost a délku trasy si můžete si ověřit v náhledu mapy v denních etapách.
Dva bájné, historické vrcholy. Blaník – symbol ochrany v době ohrožení, Říp – symbol zrození a začátku. Cesta od jednoho vrcholu k druhému se vysloveně nabízí. Tak se zkuste vydat na pěší pouť – vedou tu dokonce dvě a je dobré je nekombinovat a nezaměňovat. Jejich motto zní: Poznej českou zemi a sám sebe.
Jedna trasa vede z Blaníku na Říp, druhá zpět z Řípu na Blaník. Starty a cíle se sice překrývají, trasy mezi nimi ale nikoli. Pojďme si říct něco o té první.
Blaník – Říp
Z Blaníku na Říp vede trasa dlouhá 190 kilometrů a tvůrci cesty ji doporučují rozdělit na sedm etap a doplnit je pokaždé zamyšlením na určité téma – témata a otázky najdete na webu CestaČeska.
Začnete v Louňovicích pod Blaníkem, kde si v informačním centru můžete vyzvednout mapu a Poutníkův deník. Trasou vás také může provést, pokud máte chytrý telefon (a chcete ho během putování využívat), 52 tabulek s QR kódy s informacemi o dané části putování. Cesta vede hlavně po značených turistických cestách.
Z Louňovic se můžete vypravit na Malý Blaník anebo rovnou pokračovat k odpočinkovému místu Lípa Českého Anděla. Odtud zamíříte k Veřejové skále, kde podle pověstí spí Blaničtí rytíři. Je to místo vhodné jak k rozjímání, tak i k odpočinku nebo občerstvení. Poté, co zdoláte Velký Blaník (a případně tu vystoupáte na rozhlednu), povede vás trasa do Vlašimi, k tamnímu zámku a parku, ukrývající řadu romantických, až bizarních stavbiček. Dalšími kilometry vás bude střídavě provázet říčka Blanice. Dostanete se k hradu Český Šternberk. Když z něj seběhnete dolů k řece, můžete se přidat k vodáckému veselí, které se v létě nese okolo Sázavy až vzhůru k hradu.
Posilněni vyhlášenými šternberskými koláči se budete nějakou dobu drápat na vrcholky kopců s výhledem na řeku Sázavu, pak zase klesat na polní cesty a stoupat opět vzhůru. Řeka vás dovede k několika malebným obcím a městům – Ratajím, Ledečku a do Sázavy k tamnímu starobylému klášteru, který založil svatý Prokop už v 11. století. Poutní místo patří k těm v Čechách opravdu výjimečným a zážitek umocňuje i pohled na části monumentálního, nikdy nedostavěného chrámu Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Při rozhlížení z věže můžete tušit v dálce rodnou chalupu Jiřího Voskovce.
Když necháte Sázavu za sebou, čeká vás trasa do Kouřimi, Sadské a vůbec nejstaršího poutního místa u nás – Staré Boleslavi, kde byl podle legend zavražděn kníže Václav, patron českých zemí. Přemyslovské hradiště tu postavili už zpočátku 10. století. Dalším místem, hluboce spjatým s naší historií i s legendami, je Mělník, odkud údajně pocházela svatá Ludmila. Nenechte se mýlit, z vyhlídky u chrámu svatých Petra a Pavla nevidíte soutok Labe a Vltavy, jak se praví v romantických průvodcích. Skutečný soutok je o pár set metrů blíž Praze, od chrámu vidíte jen ústí plavebního kanálu do Labe.
Poslední část trasy vede přes Hořín (s nádherným zámeckým parkem), Lužec a zříceninu hradu Jevín. Tady doporučujeme posilnit se před výstupem na Říp v místním Podřipském pivovaru. A pak už vás čeká hora Říp a tamní rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha.
O obě poutní cesty pečuje spolek Cesta Česka.
Zážitky a fotky z putování s námi můžete sdílet v naší FB skupině Putování za kořeny.