Stezka sv. Ludmily

← Zpět na přehled
-->

Popis trasy

Stezka sv. Ludmily měří dohromady cca 132 kilometrů a spojuje místa, kde žila, působila a nakonec zemřela česká kněžna Ludmila, která patřila do vůbec první české knížecí a královské dynastie Přemyslovců. Řadu míst, po kterých stezka vede, svou existencí kněžna Ludmila ovlivnila.

Trasa začíná v Mělníku, odkud údajně Ludmila pocházela. Dále pokračuje přes přemyslovská sídla na Budci, Levém Hradci až na Pražský hrad, odkud se stáčí směrem k Berounce, k obci Svatý Jan pod Skalou a míří na Tetín, kde Ludmila zemřela. Putující tak procházejí krajinou, kudy před víc než tisíci lety projížděly knížecí družiny na koních a kde se formoval první raně středověký český stát. Na některých místech najdou poutníci rozvaliny prastarých hradišť, jinde dochované rotundy nebo kostely, na dalších místech jen široce vymýcené prostory na ostrohu, kde bývalo opevnění.

Stezka je rozdělena do 11 etap, ke kterým ještě přináleží mezietapa putování po Praze 2. Každá z etap se věnuje jinému období života sv. Ludmily a zároveň nabízí i různé otázky k zamyšlení a seberozvoji. Po cestě tak mohou putující přemýšlet například o svém vztahu k rodině, modernitě, přírodě nebo minulosti.

 

Přehled etap

1. etapa – z Mělníka do Lužce nad Vltavou

Putování začíná u kostela sv. Ludmily v Mělníku, odkud zřejmě kněžna Ludmila pocházela a  který je jako město už od raného středověku spojován s manželkami vladařů. Trasa vede centrem města a kolem zámku, který je v současnosti v majetku rodu Lobkowiczů – potomků sv. Ludmily. Dále pokračuje kolem vyhlídky na soutok Vltavy a Labe (resp. Labe a plavebního kanálu), poté přes řeku do zámeckého parku v Hoříně. Trasa míjí i technickou památku hořínského zdymadla z roku1905, pomocí kterého lodě překonávají osmimetrový rozdíl hladin.

Téma k zamyšlení:

Kde jsem doma a co pro mě domov znamená? Jaký byl můj odchod z domova, od rodičů?

 

2. etapa – z Lužce do Nelahozevsi

Druhá etapa Stezky sv. Ludmily vede rovinatou krajinou. Z Lužce od kostela sv. Jiljí pokračuje trasa podél historického plavebního kanálu. Ve Vraňanech míjí stezka nedávno opravený zdvižný most, v části Nové Vsi Vepřek bývalo keltské a středověké sídliště. Etapa končí v Nelahozevsi, odkud pocházel Antonín Dvořák. Cesta k jeho rodnému domu vede okolo tzv. poesiomatu – jukeboxu, kde si lze po zatočení kličkou pustit třeba Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila. Ve Dvořákově rodném domě funguje nově otevřený památník.

Téma k zamyšlení:

Jsou pro mě umění a hudba důležité? Jak? Dokáže mě hudba/umění inspirovat?

 

3. etapa – z Nelahozevsi na Budeč

V Nelahozevsi si lze prohlédnout místa spjata s Antonínem Dvořákem nebo navštívit renesanční zámek, patřící Lobkowiczům. Pak stezka míří podél trati k městu Kralupy nad Vltavou, jehož velkou část za druhé světové války vybombardovalo americké vojsko (cílem byla místní rafinérie). Trasa vede městem a pak do Minic, kde stojí kostelík zasvěcený patronovi poutníku sv. Jakubovi. Etapa končí v Zákolanech, kde se nacházejí zbytky někdejšího přemyslovského hradiště Budeč. Právě na Budči se křesťanské liturgii učil vnuk sv. Ludmily, kníže Václav.

Téma k zamyšlení:

Jak vzpomínám na školu? Co bych se chtěl/a v živote ještě naučit?

 

4. etapa – z Budče na Levý Hradec

Sídlo na Budči bývalo v 10. století jedním z klíčových hradišť Přemyslovců. Je tak pravděpodobné, že tu pobývala i kněžna Ludmila. Zdejší kostel sv. Petra a Pavla je starý jedenáct století a v jádru je nejstarší stojící budovou v Česku. Z Budče trasa míří přes přípražské obce Svrkyně, Noutonice, Velké Přílepy a Úholičky k dalšímu přemyslovskému hradišti – Levému Hradci v Roztokách. Nová boží muka u Svrkyně připomínají oběti útoku z 11. září 2001 v USA a uctívá české světce, mezi nimi i kněžnu Ludmilu.

Téma k zamyšlení:

Co pro mě znamená rodina? Pečuji o vztahy ve své rodině?

 

5. etapa – z Levého Hradce na Pražský hrad

První křesťanský kostel v Čechách, kostel sv. Klimenta, nechal v 9. století vybudovat kníže Bořivoj I. právě na Levém Hradci, jednom z nejdůležitějších přemyslovských hradišť. Odsud vede stezka přes Roztoky, pražské části Suchdol, Lysolaje a Dejvice městskou zástavbou až do historického jádra našeho hlavního města. Pražský hrad se řadí k největšímu hradnímu komplexu na světě a býval tradičním sídlem českých panovníků. Založil ho zřejmě Bořivoj I. už kolem roku 880 n. l.

Téma k zamyšlení:

Věnuji dost času pohybu a péči o své tělo? Pečuji o své psychické a fyzické zdraví?

 

6. etapa – z Pražského hradu na Barrandov

Začátek 6. etapy je u baziliky sv. Jiří na Pražském hradě, kam přenesl v roce 925 z Tetína kníže Václav tělo své babičky Ludmily. Hrob sv.  Ludmily je zde dosud. Trasa odsud míří přes Malou Stranu a Smíchov k vrchu Děvín v Hlubočepích. Odsud vede stezka na Barrandov, ke kostelu Krista Spasitele. Moderní svatostánek uprostřed panelového sídliště slouží i jako komunitní centrum a místo ke zklidnění. K vidění je tam putovní ikona sv. Ludmily z jubilejního roku 2021. Stavitelé do oltáře vložili i relikvii této světice.

Téma k zamyšlení:

Jak vzpomínám na své předky? Jak se mi podařilo vyrovnat se s jejich smrtí?

 

MEZIETAPA – Putování Prahou 2 za kněžnou Ludmilou

V době nového uvědomování české historie na přelomu 19. a 20. století vzniklo v Praze mnoho nových svatoludmilských míst a objektů. Praha 2 se rozhodla nejviditelnější z nich v roce 2021 propojit v jedno putování. Na tuto mezietapu se zájemce napojí poté, co přejde Palackého most. Klíčovým bodem je překrásná bazilika sv. Ludmily, která byla vysvěcena v roce 1893. Zpátky na hlavní trasu stezky na druhém břehu Vltavy se dá pak dostat z Výtoně po železničním mostě nebo přívozem.

Téma k zamyšlení:

Věřím v něco, co mě přesahuje? Jak pečuji o víru v sobě?

 

7. etapa – z Barrandova do Ořecha

Etapa startuje na Barrandově u nového kostela Krista Spasitele, který získal titul Stavba roku 2021. Dále prochází krásnou přírodou Prokopského a Dalejského údolí, částečně po zelené značce KČT a naučné stezce. Putující se seznamují s pozůstatky těžby vápence, s nálezy zkamenělin a unikátní geologickou minulostí celého prostoru, který byl mimo jiné utvářen obrovskou podmořskou sopkou (dnes zaniklou). Cestou lze minout i několik studánek. Etapa pokračuje přes pražskou část Řeporyje do obce Ořech.

Téma k zamyšlení:

Jak moc mi vyhovuje současná moderní doba? Jaký mám vztah k moderním technologiím?

 

8. etapa – z Ořecha do Třebotova (přes Choteč)

V Ořechu začíná trasa u kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Ve zdejší farnosti dlouhá léta působil kněz a spisovatel Jindřich Šimon Baar. Odtud vede trasa mezi poli k Chotči a míjí oblast starých vodních mlýnů na Radotínském potoce. Funkční je dosud mlýn Veselých ze 17. století. Nad Chotčí se tyčí dominanta krajiny – raně barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské. Stejné svěcení má i jeden z tetínských kostelů. Stezka pak vstupuje do CHKO Český kras a míří do Třebotova. Výjimečnou atmosféru má třebotovský židovský hřbitov.

Téma k zamyšlení:

Jsou věci z mé minulosti, které nemohu změnit? Jak jsem se poučil/a ze svých chyb?

 

9. etapa – z Třebotova do Karlštejna

V Třebotově, kde začíná 9. etapa, stojí kostel sv. Martina s oltářem, který byl původně v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Od něj putující pokračují k Vonoklasům a tamní kapli sv. Václava. Dál cesta vede k obci Karlík, nad níž ve středověku stával hrad stejného jména. Nenáročná trasa se vine k obci Mořinka s vesnickou památkovou zónou, nad kterou se tyčí menhir, který zde v roce1999 vztyčil sochař Petr Vána se svými přáteli. Krajinou lomů, kde v 50. letech20. století pracovali za těžkých podmínek političtí vězni, budou poutníci po červené značce KČT klesat k Berounce do Karlštejna.

Téma k zamyšlení:

Je mi dobře v místě, kde žiju? Jaký mám vztah k přírodě?

 

10. etapa – z Karlštejna do Svatého Jana pod Skalou

V Karlštejně přímo u řeky stojí kostel sv. Palmácia, kde lze v turisticky vytížené oblasti najít klid. Jde o jediný český kostel tohoto zasvěcení. Nad obcí se tyčí nejznámější český hrad Karlštejn. K jeho nejcennějším prostorám patří kaple sv. Kříže s deskovým obrazem sv. Ludmily od Mistra Theodorika. Fascinující, geologicky zajímavá krajina poutníky provází až k Solvayovým lomům, hornickému skanzenu s úzkorozchodnou dráhou, ukázkami strojní technikami i s vyhlídkami na prastaré skalní masivy. Pak trasa sestupuje do mystické obce Svatý Jan pod Skalou.

Téma k zamyšlení:

Dokážu být sám? K čemu mohu samotu využít?

 

11. etapa – ze Svatého Jana pod Skalou na Tetín

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou leží v srdci Českého krasu. Krásná příroda spojená s historickými stavbami tady dala v roce 1889 vzniknout vůbec první značené turistické trase v Čechách. Zřejmě právě ve Svatém Janu se kněžna Ludmila a její manžel Bořivoj setkávali s poustevníkem Ivanem a diskutovali spolu o novém náboženství – křesťanství. Podél Kačáku po žluté trase KČT dojde putující do Srbska a pak po zelené na Tetín, kde byla sv. Ludmila zavražděna. Známé přemyslovské hradiště bylo údajně osídleno již v pravěku.

Téma k zamyšlení:

Dokážu se v životě vyrovnat se zradou? Dokážu zradu odpustit?

Zážitky a fotky z putování s námi můžete sdílet v naší FB skupině Putování za kořeny.