Stezka sv. Ludmily je v kontextu ostatních poutí kratičká, měří necelých 7 kilometrů a vede z Berouna do Srbska přes staroslavný Tetín. Je to spíš příjemná procházka nebo cyklovýlet. Vhodná je tak i pro ty, kteří si netroufají na desítky či stovky kilometrů nebo zkrátka rádi spí ve své posteli :-).
Cesta začíná u berounského hlavního vlakového nádraží, odtud se vydáte po značce Stezky sv. Ludmily směrem na Tetín. Poté, co přejdete Goslarský most, zahnete mírně doleva. Stezka odsud vede po cestě, kde nejezdí auta, a pokračuje do mírného kopce. Dovede vás až na Tetín, kde své útočiště na sklonku života našla kněžna Ludmila a kde ji taky v roce 921 zastihla smrt.
Tetín býval spolu s Budčí, Libušínem, Mělníkem, Lštěním a Pražským hradem přemyslovským hradištěm, kde pobýval knížecí dvůr. Dvůr se tehdy po svých sídlech totiž přemisťoval. Hradiště sloužila jako pohraniční pevnosti i jako útočiště místních před nepřátelskými vpády.
Vrátit se do dob před víc než 1000 lety se můžete například při rozjímání na tetínské vyhlídce poblíž kostela svatého Jana Nepomuckého. Právě v tamní půdě po smrti zřejmě spočinula svatá Ludmila, než její ostatky její vnuk Václav převezl do Prahy. Před vámi se otevře malebný kraj okolo Berounky, která pod vámi spěchá směrem k hlavnímu městu. Další dva kostely, mimochodem postavené nezvykle těsně vedle sebe, uvidíte pár desítek metrů odsud – dojdete k nim okolo moderní obecní nádrže, která v soutěži Stavba roku 2021 získala Cenu Asociace pro urbanismus a územní plánování. Pokud budete pozorní, spatříte na zdi nad nádrží kovové desky připomínající Václava Hájka z Libočan, který tady působil, a Františka Palackého, podle kterého si Hájek některé historické momenty prostě vymýšlel.
Stezka klesá z Tetína k řece Berounce. Podél jejího toku se dostanete až do Srbska, které je vyhlášeným výletním místem. V jeho okolí je řada vápencových jeskyní, ale také opuštěné vápencové lomy.
Více informací najdete na stránkách tetínského muzea, které stojí rovněž za návštěvu.
Spolek Svatá Ludmila připravuje prodloužení stezky do Mělníka. Více o projektu ZDE.
Zážitky a fotky z putování s námi můžete sdílet v naší FB skupině Putování za kořeny.