Svatojakubská cesta – Východočeská trasa

← Zpět na přehled

Trasu jsme rozdělili do bodů, které umožňují nezávislou dopravu vždy po jednom dnu. Vždy v blízkosti bodu je možnost přepravy veřejnou dopravou. Udržitelnost pro nás není jen moderní slovo, chceme ale snižovat uhlíkovou stopu, která  se osobními vozy zvyšuje.

Náročnost a délku trasy si můžete si ověřit v náhledu mapy v denních etapách.

Popis trasy

Východočeská trasa je mezi trasami svatojakubské cesty druhou nejdelší – měří 269 kilometrů a začíná směrem od polského poutního místa Krzeszów v obci Zdoňov na hranicích s Polskem. Někdejší sudetský region v podhůří Krkonoš je turistickým cílem hlavně díky Teplicko-Adršpašským skalám, a i když tu bývá občas pěkně našlapáno, pískovcová skalní města určitě stojí za vidění.

Inspirativní je i samotné centrum regionu – město Broumov, které se dostalo do finále soutěže Evropské hlavní město kultury 2028. Ne náhodou zní myšlenka kandidatury Broumova „Vydejte se na cestu – skrze krajinu, čas a mysl! Staňte se Kreativním poutníkem!“ Určitě se zastavte v místním barokním klášteře, který nabízí kromě ubytování v mnišských celách, galerie a bohatého vzdělávacího a kulturního programu taky možnost občerstvení v restauraci a kavárně. Prostě si to udělejte hezké! :-)

I dál vás při putování Východočeskou trasou čekají opravdové architektonické či kulturní highlighty, například barokní perla Kuks, Jaroměř, Hradec Králové a Pardubice, empírový zámek Kačina, kostnice v Sedlci a samozřejmě královské město Kutná Hora. Velkou část trasy vás vede tok řeky Labe, později kráčíte tichým údolím Vrchlice, pak podél Sázavy, až dojdete do Vlašimi. Zvláště při posledních etapách si po čase užijete poklidného putování v přírodě, které vám po návštěvě řady turisticky atraktivních míst jistě přijde vhod. V cíli putování, ve Vlašimi, si můžete odpočinout v místním zámeckém parku, kde se nachází jeden skutečný bizár – čínský pavilon, jeden z posledních dvou, které se v České republice dochovaly. Pavilon stojí na mýtině uprostřed lesa a má podobu osmiboké pagody.

A protože cesta je jen začátek – můžete rovnou zahájit další putování. Na Východočeskou trasu navazuje trasa Jihočeská.

O obě pečuje spolek Ultreia. Další informace naleznete zde.

Zážitky a fotky z putování s námi můžete sdílet v naší FB skupině Putování za kořeny.