Vintířova stezka – z bavorska do jižních čech

← Zpět na přehled

Trasu jsme rozdělili do bodů, které umožňují nezávislou dopravu vždy po jednom dnu. Vždy v blízkosti bodu je možnost přepravy veřejnou dopravou. Udržitelnost pro nás není jen moderní slovo, chceme ale snižovat uhlíkovou stopu, která  se osobními vozy zvyšuje.

Náročnost a délku trasy si můžete si ověřit v náhledu mapy v denních etapách.

Popis trasy

Vintířova stezka měří sympatických 140 kilometrů. Název dostala po benediktinském mnichovi a poustevníkovi Vintířovi, který žil na přelomu 10. a 11. století na Šumavě a v Bavorském lese. Vintíř se narodil v německé hraběcí rodině a ve svých padesáti letech, ač vdovec a otec minimálně dvou synů, se vzdal světského života a stal se mnichem.

Trasa vede bavorsko-českým příhraničím a, pokud se to tak vůbec dá říct, je baby-friendly, na cestě je totiž řada herních prvků, což není u poutních tras úplnou samozřejmostí.

Stezka začíná v bavorském klášteře Niederalteich, kde Vintíř pobýval, a dál míří k českým hranicím. Cestou projdete okolo bývalého kláštera Rinchnach (zrušen na začátku 19. století), který založil právě Vintíř jako jednu z prvních osad uprostřed neosídlené hraniční oblasti. Proto je také na německé straně symbolem Vintířovy stezky motyčka.

Z Prášil se dostanete do Dobré Vody, kde stojí jediný kostel pojmenovaný po Vintířovi. V jejím katastru leží vrch Březník, kde Vintíř ke konci života pobýval a zde také zemřel. Pak navštívíte Hartmanice a další část cesty vás povede řeka Otava půvabnou jihočeskou krajinou. Když projdete Sušicí, zamíříte po značených stezkách ke zřícenině hradu Rabí – i ten se kdysi stal na čas Vintířovým útočištěm. Přes Chanovice se zachovanou barokní sýpkou dojdete do Slatiny s opravenou židovskou synagogou. Pak se krajinou rybníků vydáte do Blatné, kde stezka končí. Dál ale můžete pokračovat po trase Via Nova, která vás dovede do Prahy. Tam leží Vintířovy ostatky.

O stezku pečuje Plzeňský kraj, proto se více dozvíte zde.

Spolek Svatá Ludmila připravuje prodloužení této stezky z Blatné do Prahy, Břevnovského kláštera (Prahy). Více se dozvíte ZDE.

Zážitky a fotky z putování s námi můžete sdílet v naší FB skupině Putování za kořeny.