Pořádané akce

Den poutníka

Jednodenní akce pro poutníka, na kterou navazuje 4 denní putování po Svatojakubské cestě u příležitosti svátku sv. Jakuba, patrona poutníků.
22.7.2023
Svatý Jan pod Skalou, Svatojánská kolej

Jednodenní akce pro poutníky a zřizovatele poutních stezek pro sdílení informací a vzájemné povzbuzení na našich cestách. Akci chceme konat každoročně kolem svátku sv. Jakuba, patrona poutníků. Přihlásit se na Den poutníka můžete ZDE.

__________________________________________________________________________________________________________________

Program

8:30 sraz před kostelem sv. Palmácia na Karlštejně (možnost prohlédnout si kostel)

9:00 mše pro poutníky s požehnáním

10:00 pěší pouť do Svatého Jana pod Skalou (délka 8,3 km, putování na 2-2,5 hod max.)

12:00 oběd ve Svatojánské koleji ve Svatém Janu pod Skalou (jen pokud si ho objednáte předem ZDE)

Prezentace (Svatojánská kolej, Svatý Jan pod Skalou)

13:00 – 15:00 poutní projekty v ČR

- Michal Bařinka - Projekt Poutní místa Česka

Poutní místa Česka Dokumentaci a popularizaci poutních míst Česka se intenzivně věnuji od roku 2018. Od té doby jsem navštívil cirka 200 poutních míst naší vlasti, založil aktivní facebookovou skupinu @poutnimistaceska a díky úspěšné kampani na portálu Hithit připravuji k vydání první díl třísvazkového průvodce po poutních místech Česka. Navštivte se mnou naše velkolepé chrámy, prozkoumejte jejich kultovní předměty a vyslechněte podivuhodné legendy.

- Jindřich Chmelař - Cesta Česka

Cesta Česka propojuje dva bájné a historicky důležité vrcholy v České republice, je rozdělena do dvou poutních cest, z nichž první vede z Blaníku na Říp východně od Prahy, má sedm etap a měří necelých 190 kilometrů a druhá vede z Řípu na Blaník západně od Prahy, má 4 etapy a měří okolo 280 kilometrů. Poutní cesty vznikly ve spolupráci s Klubem českých turistů a vedou převážně po vyznačených turistických cestách. Motto poutní cesty Blaník–Říp–Blaník je „Poznej českou zemi a sám sebe“.

- Miroslava Janičatová, Petr Hirsch - Poutní stezky Středočeského kraje

Spolek Svatá Ludmila realizuje poutní projekt Putování za kořeny, s myšlenkou propagace více či méně významných poutních míst v Čechách a na Moravě. Aktivně spolupracuje se spolkem Ultreia, který se stará o české svatojakubské cesty. V rámci přednášky společně představí jak své aktivity, tak také poutní stezky Středočeského kraje.

15:00 – 15:30 coffee brake

15:30 – 17:30 příběhy poutníků

- Pavel Siuda - Jak mi poutnictví ukázalo cestu

V roce 2018 jsem objevil v rakouských regionálních novinách pozvánku na kurz pro poutnické průvodce. Téma mě zaujalo. Poutnictví jsem znal jen jako novinář v církevních médiích. Sám jsem se zúčastnil jako reportér dvou jednodenních etap pěších poutí. Putování zapálených poutníků do Santiaga nebo Říma jsem jinak sledoval jen online z klidu kanceláře na biskupství. Na pozici vedoucího tiskového oddělení a šéfredaktora diecézního časopisu OKNO jsem byl v té době už 18 let. Byl jsem v práci už docela dost vyhořelý. Najednou taková výzva. Roční kurz v Rakousku! Vyjít ze svého kutlochu a objevit něco nového, co mě možná vysvobodí ze zaběhaných stereotypů, v nichž už nejsem příliš šťastný. "Stačí obout boty a vyrazit…" Ta vnitřní touha do toho jít mě provázela celé léto 2018. Kurz i putování mě připravilo na radikální životní změnu.

- Lída Prchalová - Cyklovarhanní svatojakubská Všerubská a Železná trasa  

Cyklocesta za skrytými poklady našich kostelů. Cestování o samotě a jeho výhody. Jak se neztratíte aneb využijte mapové podklady z Ultreiy. Praktické ukázky využití Mapy.cz k plánování tras.      

- Miloslav Šašek - Putování po evropských poutních cestách

Poutník Miloslav Šašek bude vyprávět o svých putování po evropských poutních cestách. Půjde o známou pouť do Santiaga de Compostela, méně známou pouť za sv. Františkem z Assisi, obě v celkové délce přes 5000 kilometrů. Právě si prošel i část Stezky Českem, úsek Železná Ruda – Západní bod = 230km. Putuje převážně sám. Každá z cest má svá specifika, své krásy ale i slabší místa (nedostatky). Proto i faktické informace, o kterých bude povídat, jsou důležité a lze tak vyrazit na cestu alespoň trochu připraven. Zazní i některé úsměvné příhody, ale i vážné situace, kdy šlo téměř o život.

18:00 koncert - Komorní sbor letního workshopu UČPS

Na programu budou skladby:

- chorál Soudce všeho světa Bože. L. Vittoria Jesu dulcis, B. Martinů - Hospodin ráčí sám pastýř můj býti, W. Mozart - Ave verum corpus, M. Duruflé - Pater noster, O. Gjeilo - Ubi caritas, černošský spirituál - Poor man Lazrus, R. Lukowsky - Ave Maria, V. Johnson - Deo Dicamus gratias, příp. A. Vivaldi - Magnificat, D. Buxtehude - Alleluja (výběr z kantát)

18:30 večerní prohlídka kláštera, kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeskyně sv. Ivana

Možnost přespání ve Svatojánské koleji. Přihlásit se ale k noclehu i k obědu musíte ZDE.  

______________________________________________________________________________________________________________

FB událost ZDE

Plakát ZDE

Akci pořádá Svatá Ludmila, z.s., Ultreia, z.s., obec Svatý Jan pod Skalou a partnerem je Svatojánská společnost, Svatojánská kolej a destinační agentura Berounsko.

Na program navazuje 23. – 26.7. pěší putování po Svatojakubské cestě u příležitosti svátku sv. Jakuba, patrona poutníků. Průvodce Petr Hirsch. Přihlášky jsou již uzavřeny.

Trasa poutě:

Stránky spolupořadatele

Následující akce

19
7

Den poutníka 2024

Poutnická akce u příležitosti svátku sv. Jakuba, patrona poutníků, na kterou navazuje pěší putování.

Více informací
18
5

Pouť Českého anděla 2024

Ve Ctiněvsi se v sobotu 18. května odehraje už 8. ročník poutě pořádané spolkem Cesta Česka.

Více informací
27
4

Jarní pouť za perlami Berounska, Brd a Podbrdska

Druhý ročník této akce opět připravila Ultreia spolu s turistickými destinacemi Berounska, Brd a Podbrdska. Pouť se uskuteční v sobotu 27. dubna a začíná se v Mníšku a končí v Berouně.

Více informací
23
3

Testovací putování po Stezce sv. Ludmily

Testujeme naší Stezku sv. Ludmily. Přidejte se k nám. Jdeme po etapách a pomalu.

Více informací
15
3

Přehled plánovaných Ultreia poutí a akcí v roce 2024

Poutnický spolek Ultreia už zveřejnil plán na tento rok a je na co se těšit. Sledujte jejich web i Facebook.

Více informací