Články a knihy

Články

National Geographic: Popularita poutnictví ve Velké Británii stoupá

Pěší turistika zažívá skutečnou renesanci, její obliba prudce vzrostla po skončení covidových omezení, kdy byla jednou z mála dostupných aktivit. Od té doby zachvátila i mladší generace a TikTok zaplnily žoviální hashtagy jako #hotgirlwalks a #softhiking.

Zobrazit celé ...

Miloslav Nevrlý: Tulákem se člověk spíš stává, než rodí

Díky aktivitám spisovatele Aleše Palána jsme si mohli povšimnout tohoto skromného pána Miloslava Nevrlého, milovníka toulání, putování a přírody. Lucie Výborná s ním natočila rozhovor, který doplnil i Aleš Palán. Poutník nebo tulák? Je v tom rozdíl?

Zobrazit celé ...

Václav Čubr: Vnímání krajiny a symbolika poutních cest je věc, kterou stále i nevědomě v nějaké hloubce cítíme

Václav Čubr a sdružení ENVIC pravidelně s Plzeňským krajem spolupracují na zkoumání krajiny. Tentokrát přichystali projekt "Krajinou v podobenstvích poutních cest".

Zobrazit celé ...

Knihy

Zima

Zimu většinou pokládáme za zcela nevhodnou pro putování. Třetí Vokolkova kniha o ročních obdobích dokazuje opak. Ukazuje poutníkovi, co se dá v zimní krajině prožít. V závěru si můžeme přečíst rozhovor s historikem Sixtem Bolom-Kotarim.

Dozvědět se více

Podzim

Druhý svazek z Vokolkovy tetralogie věnující se ročním obdobím je o krajině na podzim. Budeme sledovat cestu kříže, poznáme slovanská hradiště a další posvátná místa. V závěru si můžeme přečíst rozhovor s cestovatelkou Annou Müllerovou.

Dozvědět se více

Poutní cesty, slavná poutní místa západní Evropy

Poznáte německý úsek svatojakubské cesty mezi starými římskými městy Kolínem a Trevírem, cestu do opatství Mont-Saint-Michel na ostrůvku u pobřeží Normandie a úžasné stezky v Británii, Francii, Švýcarsku a Itálii.

Dozvědět se více