Svatojakubská cesta – Žitavská trasa

← Zpět na přehled

Trasu jsme rozdělili do bodů, které umožňují nezávislou dopravu vždy po jednom dnu. Vždy v blízkosti bodu je možnost přepravy veřejnou dopravou. Udržitelnost pro nás není jen moderní slovo, chceme ale snižovat uhlíkovou stopu, která  se osobními vozy zvyšuje.

Náročnost a délku trasy si můžete si ověřit v náhledu mapy v denních etapách.

Popis trasy

Ujít 149 kilometrů – to není pro začátečníky. Na trasu doporučujeme vyčlenit si určitě aspoň týden. Kráčet ale budete doslova po stopách historie, protože tato část svatojakubské cesty kopíruje starou poutní a obchodní trasu. Nahoďte batoh, do něj zásobu vody a jídla, do ruky mapu, jde se!

Žitavská trasa začíná na takzvaném Trojmezí, kde se stýkají hranice tří států: Německa, Polska a Česka. Žitava, saské okresní město, patřila kdysi k historickému území Čech a je plná zajímavostí a památek. A mimochodem – pokud vám jméno města připomíná jistý druh obilí – trefili jste se! Opravdu bylo vytvořeno od slovanského slova žito, souvisejícího s intenzivním pěstováním obilí v oblasti.

Ze Žitavy povedou vaše kroky přes hrad Grabštejn do Podještědí a dále ke kostelu svatého Jakuba v Letařovicích. Svatostánek ukrývá nádherný dřevěný strop s vyobrazením legendy o sv. Jakubovi. Dalšího „Jakuba“ potkáte v Mnichově Hradišti, kde stojí za návštěvu i kapucínský klášter. To už se ale přiblížíte k řece Jizeře, která vás bude provázet další řadu kilometrů.

Město automobilů nemůžete minout, koneckonců velkou většinu budov Mladé Boleslavi tvoří komplex Škody Auto a další průmyslové areály. Řeka Jizera, která ústí do Labe pod obcí Káraný a je tak důležitým zdrojem pitné vody pro Prahu a okolí, vás dovede dál do Benátek a nakonec ke Staré Boleslavi.

Jedno z nejstarších poutních míst u nás je neochvějně spjaté se svatováclavskou tradicí. Přemyslovské hradiště tu postavili už zpočátku 10. století. Podle legend byl tady kníže Václav v roce 935 zavražděn svým bratrem Boleslavem. Pokud chcete navštívit zdejší nejdůležitější sakrální památky, a to baziliku Nanebevzetí Panny Marie s Palladiem země české a baziliku svatého Václava, doporučujeme se dopředu objednat v místním infocentru.

Žitavská trasa končí v Praze na Zbraslavi u kostela sv. Jakuba, kde na ni navazuje trasa Všerubská. A pozor – trasa po Praze není značená.

O trasu se stará spolek Ultreia, další informace najdete zde.

Zážitky a fotky z putování s námi můžete sdílet v naší FB skupině Putování za kořeny.